קבר האחים נחשף בעקבות לוח הזיכרון

ג' כסלו ה'תשע"א

קבר-אחים, של מאה ממתפללי בית הכנסת ביאסי שברומניה, שנטבחו על-ידי הקלגסים הנאצים ב-1941, נחשף בסוף השבוע בעיר הרומנית, וסגר בכך מעגל, לאחר שבחודש האחרון הגיע לבית לוחמי הגטאות לוח-זיכרון לאותם מתפללים, שצויר בידי נער בן 14.

בטבח של אותו "יום ראשון השחור" מצאו את מותם 13 אלף מיהודי הקהילה הגדולה ברומניה ושבועיים לאחריו התבקש יצחק-אפרים בנדיטר, אז נער בן 14, שהתפרסם בכישרון הציור שלו, לצייר לוח-זיכרון למתפללי בית הכנסת שנספו. הוא עשה זאת בחרדת-קודש, כשהלוח ועליו שמות הנספים, הוצב בהיכלו של בית הכנסת. בד-בבד צייר בנדיטר גם עשרות לוחות-זיכרון נוספים עבור בתי-כנסת אחרים בעיר שביקשו להנציח את זכר מתפלליהם.

זיכרון-עולם
בנדיטר, ששרד את השואה ושעלה ארצה ב-1947, ניסה לשווא לברר מה עלה בגורל אותם לוחות, אלא שיד הגורל עשתה את שלה, כשבשנת 1998 מצאו שתי קרובות-משפחה שלו את לוח ההנצחה למתפללי בית הכנסת הגדול, מושלך בבית העלמין ביאסי. בלא לחשוב פעמיים הצליחו השתיים להבריח אותו, בחשאי, לארץ ישראל.

את הלוח, שהגיע בסופו של דבר לידיו, תרם בנדיטר בחודש האחרון לבית לוחמי הגטאות, כשהוא מקבל בסוף השבוע משמעות מיוחדת, עם חשיפתו של קבר האחים. ככל הנראה מנציח לוח זה, עם שמותיהם של יהודים שנטבחו ביאסי, את אלו אשר נקברו בקבר האחים שנחשף.

בימים אלה עובר לוח ההנצחה הליך-שימור בארכיון בית לוחמי הגטאות ולאחר השלמת ההליכים הדרושים הוא יוצג שם לזיכרון-עולם.