מתימן לסוריה!

י"ט ניסן ה'תשס"ח

לאחר שביקר בתימן והעמיד מצבה על קברו של רבי שלום שבזי זצ"ל, ביקר בערב חג הפסח הרב ישראל מאיר גבאי, יו"ר אגודת אהלי צדיקים, העוסקת באיתור, שיקום ושימור בתי קברות וקברי צדיקים ברחבי העולם, בסוריה, שם בדק את מצבם של בתי העלמין היהודיים במדינה וביקר שם בקהילה היהודית. ראשי הקהילה היהודית, שהזמינוהו למדינה, שמחו מאוד לארחו ואמרו כי הוא "היהודי החרדי הראשון המבקר אצלנו מזה חמישים שנה".

 

כמה פעמים ביקש הרב גבאי אשרת כניסה לסוריה בשגרירות הסורית בפריז, ושוב ושוב הוא נדחה. בפעם האחרונה, ניגש אליו אחד מעובדי השגרירות ושאלו למטרת נסיעתו, משסיפר לו הרב גבאי על מעשיו ועל מטרתו: ביקור בבתי הקברות בסוריה, נטל הפקיד את דרכונו ואמר לו כי יעמוד איתו בקשר.

ימים מספר לאחר מכן, כאשר שב הרב גבאי לקחת את דרכונו, הוא התקבל בכבוד גדול. הוא הופתע לשמוע כי סוריה תקבל אותו כרב, וכי כבר נעשתה לו ויזה, וכי אינו צריך לשלם עליה כלל.

 

באמצעות ידידו, הרב אברהם חיים שליחו של הגר"ש עמאר לטורקיה, יצר הרב גבאי קשר עם יו"ר הקהילה היהודית בדמשק, על מנת שיסייע לו בארגון הנסיעה.

 

בנסיעתו, סובב הרב גבאי בערי סוריה והתענין במצב בתי הקברות היהודיים במדינה, המשומרים על ידי הקהילה היהודית. הוא ביקר גם, בין היתר, בקברו של רבי חיים וויטאל זיע"א, אשר לטענת בני הקהילה מעולם לא הועבר מסוריה ועל קברו ניצב אוהל גדול ומפואר. במהלך הנסיעה לווה הרב גבאי על ידי משמר משטרתי.

 

הוא ביקר גם בג'ובאר, בעבר כפר סמוך לדמשק והיום פרבר בפאתי דמשק, שם קבור, בחצר בית הכנסת, אבי משפחת אביחצירא, הרה"ק רבי שמואל אלבז-אביחצירה, שם תעמיד האגודה מצבה על קברו.

 

בשליחותו של הרב אברהם חיים, שליחו של הגר"ש עמאר בטורקיה שסייע רבות בארגון הנסיעה, הביא הרב גבאי לבני הקהילה היהודית בסוריה מוצרים כשרים לחג הפסח.

 

"הסורים אינם אנטישמים כלל", אמרו לרב גבאי בני הקהילה היהודית. "יש בינם לבין מדינת ישראל סכסוך עמוק, אולם איננו נתקלים בהתנכלויות מצד שכנינו ובינינו ובין שכנינו שוררים יחסי שכנות טובה."