לעצור את החפירות בקבר האחים ברומניה!

ג' כסלו ה'תשע"א

לאחר שפורסם על חשיפת קבר אחים בעיר יאסי שברומניה - של 100 קדושים שנרצחו בתקופת השואה, ואשר נקברו בבור שחפרו בעצמם, פנו איגוד רבני הקהילות באירופה לראש ממשלת רומניה ושר הפנים בבקה לעצור את החפירות הארכיאולוגיות במקום.

כפי שנמסר מיד כשאותר מקום הקבורה ע"י עד ראיה שהובל בעצמו בשעתו על ידי החיילים הרומנים אל היער, הוזמנו הארכיאולוגים לחשוף את את שכבות הקרקע העמוקות באזור שבו בוצע הרצח הנתעב של היהודים.
בפעילות החשיפה של הארכיאולוגים שהחלה בימים האחרונים, הם הוציאו 18 שלדי גופות, תוך חילול כבודם ומנוחתם, כאשר הם ממשיכים בעבודתם להוצאת שאר שלדי הגופות.
איגוד רבני קהילות אירופה פנה בדחיפות לראשי ממשלת רומניה, לכבד את הקדושים אשר נרצחו בצורה זוועתית ואכזרית ע"י חייליה בעת שהיו תחת שלטון גרמניה הנאצית, ולא לחלל את כבודם בהוצאתם מקברם, שם הם נחים יחדיו קרוב לשבעים שנה.
רבני הקהילות אמרו לראשי השלטון, כי היו בטוחים ששלטונות רומניה יקימו גל-עד ומצבה על קבר האחים הגדול לכבד בכך את זכרם של הנרצחים, ולא חלילא להיפך להוציאם מקברם תוך זריקת עצמותיהם כדומן על פני האדמה. אי לכך, מבקשים הרבנים להורות על הפסקת החפירות הארכיאולוגיות, במיוחד לאחר שהוכח כי יש אמת בדברי העד על המצאות הקברים במקום זה.

גם אגודת אהלי צדיקים פועלת בימים אלו לעצור את החפירות ולהפסיק את החילול הנורא ובזיון המתים הזה.
"אנו מודים להם מאד על שמצאו את קבר האחים," אומר הרב גבאי, "אבל לאחר שמצאתם והבינתם כי זהו מקום מנוחתם האחרון של עשרות יהודים אשר נרצחו בשואה, איך אתם מעיזים להמשיך בחפירות? היהודים האלו קנו את המקום בדמם, בחייהם, לאחר שנרצחו על ידי הנאצים והעם הרומני שבגד בהם, לכבד את מנוחתם האחרונה זה המעט שתוכלו לעשות בשביל קדושים אלו.
אל תפריעו את מנוחתם האחרונה!"

לכתבות קשורות - 
לחץ כאן!