הרב ישראל מאיר גבאי

 
הרב ישראל מאיר גבאי /// יו"ר האגודה

בראש אגודת 'אהלי צדיקים - גדר אבות', עומד בעוז ובגאון, כביר המעש ורב הפעלים, למען כבודם של קדושי עליון ושוכני עפר, הרב ישראל מאיר גבאי שליט"א, שהקים את האגודה לפני ארבעה עשורים, לאחר שבנסיעותיו התכופות לקברי צדיקים עוד לפני נפילת השלטון הקומוניסטי, ראה את מצבם העגום של בתי קברות וקברי צדיקים באירופה. הוא ראה את עקירת המצבות, את העזובה השולטת, ראה איך בתי קברות שלמים הולכים ונעלמים, כפשוטו, ואיך שטחיהם הופכים לשטחי מרעה, מחסנים וגינות, עבור השכנים הנכרים המקומיים.

למרות שידע כי לבדו לא יוכל להציל את כולם, נטל על עצמו את המשימה הכבירה ומונע מכוחה של אותה זעקה אילמת, זעקתם של מיליוני הקבורים בבתי הקברות באירופה, החל במסע שיקום והצלה, שנמשך כבר קרוב לארבעים שנה והיקפו בלתי נתפס כלל.

גם כיום, ממשיך הרב ישראל מאיר גבאי בפעולותיו החשובות למען שוכני העפר במסירות גוף ונפש. בכל יום, הוא יוצא למסע ארוך נוסף, בעיירות ובכפרים הקדומים, לתור אחרי בתי קברות ישנים העומדים חשופים נגד פגעי הזמן ופגעי המקומיים ומטפל בהם בנחישות ובמסירות כאילו היה זה יומו הראשון בתפקיד.

זרועותיה של אגודת 'אהלי צדיקים – גדר אבות', דלגו כבר מזמן מעל גבולותיה של אוקראינה ובשנים האחרונות, פשטה האגודה והעומד בראשה בהצלחה רבה גם למדינות הסמוכות, לשפץ, לחדש, לשקם ולתחם בתי קברות יהודיים, להציל כמה שיותר מקומות, שיהיו למזכרת נצח ולזיכרון עולם. 

לאחר שנים כה רבות בתחום חשוב זה, אין יום שהרב גבאי אינו מקבל פניות בהולות מחצרות קודש או מבני משפחות, שיקיריהם טמונים בבתי קברות באוקראינה ואף מחוצה לה, בהן מבקשים ממנו לחדש / לשפץ / לתעד ולשמר את הקברים החשובים להם. הרב גבאי יחד עם צוות האגודה, שלכל אחד מהם וותק רב שנים של התעסקות בנושא, מטפלים במסירות ובנאמנות בכל פנייה ובקשה ויעידו על כך אלפי האוהלים והגדרות אשר נבנו על ידי אגודת 'אהלי צדיקים – גדר אבות' בעשרות השנים האחרונות.

מאחורי פעילותו הכבירה של הרב ישראל מאיר גבאי, עומדים חשובי הרבנים בארץ הקודש ובעולם היהודי, עמם הוא מתייעץ על כל צעד ושעל, כדת מה לעשות. וכמובן פעילי האגודה העומדים הכן, לסייע בכל הנדרש במאור פנים ובהתלהבות חיננית ובעיקר, הציבור הרחב מכל קצווי תבל, שתרומותיו החשובות לקופתה של אגודת 'אהלי צדיקים – גדר אבות', מממנות את פעילות האגודה ועידודו וכוחו, הם הם, הנותנים לאגודה כוח להמשיך ביתר עוז ושאת.