אהלי צדיקים
English
ב"ה יום שני , י"א כסלו ה'תש"פ , 09/12/2019
חדשות כלליות ומאמרים

יעקב‚ רחל והשתטחות על קברים..

לוי יצחק גבירץ / כ"ו כסלו ה'תש"ע
בי"א בחשוון נולד לרחל בנה השני‚ בנימין ומייד פרחה נשמתה. "ויצב יעקב מצבה על קברתה הוא מצבת קברת רחל עד היום"‚ זהו המקור הראשון ביהדות להשתטחות ותפילה על קברי צדיקים

"ותמת רחל ותקבר בדרך אפרתה הוא בית לחם, ויצב יעקב מצבה על קברתה הוא מצבת קברת רחל עד היום"  [בראשית ל"ה]

 

בי"א בחשוון, כאשר יעקב אבינו ומשפחתו היו בדרכם לחברון עיר האבות, נולד לרחל בנה השני, בנימין. מייד לאחר שבחרה את שמו הסתלקה רחל אמנו לבית עולמה והיא בגיל 36 שנים בלבד.

 

"ותמת רחל ותקבר בדרך אפרת, מה ראה אבינו יעקב לקבור את רחל בדרך אפרת? אלא צפה יעקב אבינו שהגלויות עתידות לעבור שם, לפיכך קברה שם, כדי שתהא מבקשת עליהם רחמים. הדא הוא דכתיב קול ברמה נשמע, בכי נהי תמרורים, רחל מבכה על בניה" [בפסיקתא רבתי ג′]

 

מאז ועד היום פוקדים את קברה של רחל אמנו המוני יהודים ובמיוחד בתאריך יום פטירתה, י′א בחשוון. גדולי ישראל העידו על סגולת המקום לתפילה.


הגר"א אמר: ש"בזמן שאין הצדיקים בדור ואין (השכינה) מוצאה מקום לנוח, אז היא שורה על הצדיקים ישני עפר ועוד בדרך דא קבורת רחל, ר"ל ששם עיקר שרייתה כידוע".
הגרי"ז מבריסק העיר "שמוכח שקבר רחל הוא מקום תפילה שהרי כל קבורתה שם מבואר כדי שיבואו ויתפללו שם בניה, א"כ מוכח שקבר רחל הוא מקום תפילה".

 

קבר זה שהפך לאחד מסמליה המובהקים של ארץ ישראל והונצח באין ספור תמונות, ציורים ומזכרות, נמצא במבואותיה הצפוניים של בית לחם, לצידו של כביש 60 העובר על ′דרך האבות′ , וזה המקור הראשון לתפילה והשתטחות על קברי צדיקים המוזכר ביהדות.

 

המקום מוזכר עוד מימי הביניים בכתבי נוסעים מהתקופה. ושינה את צורתו בשנים האחרונות עד לבלי הכר. מאז פרוץ האיתיפדה בשנת תש"ס [2000] נבנו סביב הקבר ביצורים וחומות בשל המצב הביטחוני השורר באזור, ששינו לחלוטין את מראה נוף הקבר.

 

בשנת 1180 ביקר במקום רבי בנימין מטודילה ותיאר את המבנה כמצבה בעלת 11 אבנים כמניין בני יעקב כשמעליה כיפה המונחת על ארבעה עמודים.

 

בשנת 1267 עלה לארץ ישראל הרמב"ן והעיד בפירושו לספר בראשית על קרבתו של הקבר לעיר בית לחם.

 

במאה ה-15 ביקר במקום, להבדיל, עולה רגל נוצרי שסיפר שנשים פוקדות את הקבר ומניחות עליו אבנים כסגולה להיפקד בזרע של קיימא וללידה קלה.

 

בראשית המאה ה- 17 שופץ המקום ע"י הרב אברהם בכר נציג הקהילה  הספרדית בחברון, 
ובאמצע המאה ה-18 בשנת תר"א נשיג השר משה מונטיפיורי את רשות השלטונות הטורקים לשיקום הקבר, הוא הקים את המבנה הגדול בן שני האולמות, המוכר לנו כיום. בתמוז תרמ"ה [1885], חודש לפני פטירתו התחייב מונטיפיורי לשפץ את קבר
רחל, היתה זו מתנתו האחרונה לארץ ישראל.

בתחילת המאה העשרים היה הקבר סגור בכל שעות היממה. אולם מי שחפץ לבוא ולהתפלל שם, יכל לקבל את המפתחות מידי שמש בית הכנסת ההחורבה, שהיה מלווה אותו אל הקבר ופותח את השער למענו.

 

אלפי שנות תפילה מקופלות בין קירות הקבר העתיק, אלפי שנים של כמיהה לגאולה ולקיומה של הבטחה: "כה אמר ה′ מנעי קולך מבכי ועיניך מדמעה כי יש שכר לפעלתך נאם ה′ ושבו מארץ אויב. ויש תקוה לאחריתך נאם ה′ ושבו בנים לגבולם [ירמיה ל′א]

 

* * *

לביוגרפיה המלאה על רחל אמנו - 
לחץ כאן!

 

לפני כ-15 שנה הכניסה אגודת אהלי צדיקים ספר תורה לקבר רחל כדי להפוך את מנייני התפילות במקום לדבר של קבע. במקום מתקיים מדי לילה כולל חצות המוחזק ע"י הרב דוד גבאי בנו של הרב ישראל מאיר גבאי יו"ר אגודת אהלי צדיקים

צילום של פליקס בונפיס 1870
צילום של פליקס בונפיס 1870
ציור של לואיג'י מאייר משנת 1803
ציור של לואיג'י מאייר משנת 1803
צילום של פליקס בונפיס 1870
צילום של פליקס בונפיס 1870
צילום של פוטוכרום משנת 1890
צילום של פוטוכרום משנת 1890
הכניסה לקבר רחל היום
הכניסה לקבר רחל היום
קבר רחל והחומות
קבר רחל והחומות
* שם ומשפחה
  כתובת מלאה
  טלפון נייח
* טלפון נייד
* דואר אלקטרוני
* ברצוני לתרום סך:
* ברצוני לקבל מידע נוסף על פעילות העמותה
*קוד אבטחה
Code Image - Please contact webmaster if you have problems seeing this image code קוד חדש