אהלי צדיקים
English
ב"ה יום חמישי , ט"ו תמוז ה'תשע"ט , 18/07/2019
חדשות כלליות ומאמרים

א שבת און מעזיבוז

חנוך קופילוביץ / המודיע / י"ג אדר א' ה'תשע"ו
את השיחה המרתקת עם הרב ישראל מאיר גבאי הי"ו על מסעו המרתק והסוחף לליבה של סיביר, אנו מקיימים במשרדו שבעיירה מעזיבוז האוקראינית, סמוך ונראה להיכל קדשו של אור שבעת הימים מרנא הבעל שם טוב הקדוש ותלמידיו זי"ע, בתוככי קריית ה′הכנסת אורחים′ שהקים בעשר אצבעותיו.


את השיחה המרתקת עם הרב ישראל מאיר גבאי הי"ו על מסעו המרתק והסוחף לליבה של סיביר, אנו מקיימים במשרדו שבעיירה מעזיבוז האוקראינית, סמוך ונראה להיכל קדשו של אור שבעת הימים מרנא הבעל שם טוב הקדוש ותלמידיו זי"ע, בתוככי קריית ה′הכנסת אורחים′ שהקים בעשר אצבעותיו.

האמת היא, כי המילה ′משרד′ בה השתמשנו אינה הולמת את עצמה במקום זה וקצת חוטאת לאמת. בסך הכל מדובר בחדרון קטנטן שגודלו אינו כי אם בקושי שני מטר על שני מטר בלבד. ממקום קטן זה חולש הוא על עשרות מדינות ומאות יישובים ברחבי תבל ועל אלפי ציונים של גדולים וצדיקים שנטמנו בהם במשך הדורות. מבחינתו נראה כי גם קיתון צר זה הוא די והותר עבורו, שכן מרבית פעילותו מתנהלת בשטח כשרי"מ גופו נוכח בכל המקומות בהם הוא מטפל.

במשך השבוע קשה למצוא אותו כאן. רוב הזמן הוא בדרכים, באוויר, בים וביבשה. גם בשעה זו בה אנו משוחחים ממתין לו בחוץ נהג האמור לקחתו לעיירה ראדין שבמדינת בלארוס, סיפור של לכל הפחות תריסר שעות נסיעה רצופה ממעזיבוז, מבלי לחשב את זמני ההמתנה הממושכים במעברי הגבולות שעדיין שואבים את השראת התנהלותם מהתקופה הקומוניסטית. אבל כאן במעזיבוז זהו הבסיס. כאן זו האימפריה האמיתית – תוצאה של עמל מתמשך ויגיעה מתמדת.

ברגע נדיר של גילוי לב הוא חושף בפנינו את הדינמו שמניע את ציר חייו. הוא מסביר בהרחבה ובהתלהבות שופעת את כוחם של הצדיקים שתפקידם היה לתקן את העולם בחייהם, דוגמת הבעל שם טוב הקדוש, כשלדבריו על פי המבואר בספה"ק מקום ציונם של אלו נעשה כאבן שואבת להמונים לאחר הסתלקותם, שכן הם ממשיכים כבחיים חיותם לתקן את נשמות ישראל הבאים להשתטח על קברם. אמונת הצדיקים היוקדת שלו פורצת ממנו במלוא עוזה.
גם מקום ציונו של אור שבעת הימים הבעל שם טוב, היה מקום עלייה לרגל משך מאות בשנים עד למלחמת העולם השנייה, כשגם לאחריה בשנות השלטון הקומוניסטי, היו מגיעים לכאן יהודים בדרכים לא דרכים בכדי לפקוד את ציונו. רבי ישראל מאיר, אשר נמשך למקום מנוחתם של צדיקים כבר משחר נעוריו, החליט להרים את הכפפה ולהשיב למקום את כבודו האבוד, בהקימו מחדש את האוהל על ציונו הקדוש, ובבנותו בית מדרש ובית הכנסת אורחים לבאים להסתופף בצל הקודש.

עם השנים שוקמו וכוננו מחדש חורבות בית מדרשו של הבעש"ט הק′ ותלמידיו אשר שוחזר במדויק כבימי קדם. כן שופץ ממסד ועד טפחות ברוב פאר והדר בית מדרשו של הרה"ק מאפטא זי"ע, אשר כיהן כרבה של העיירה וגם הוא טמון באוהל הקדוש. במקביל נגאלו בתים רבים בסביבת הציון אשר הוסבו למקומות לינה עבור האורחים הרבים.

שטף היהודים שמעולם לא פסק מלבוא לעיירה קטנה זו, הביא עמו את הצורך להתרחב ולהתייעל. כיום, פועל במקום מלון אורחים מפואר ומשוכלל המספק את כל תנאי האירוח על הצד הטוב ביותר. בחדשים האחרונים נפתח בסמוך מלון פאר נוסף המצויד במיטב אביזרי הנוחות, הנותן מענה בכל ימות השנה לאורחים מכל רחבי תבל.

חברת הניהול המופקדת על המקום, מפעילה גם מטבח משוכלל ומאובזר המספק ארוחות שף יוקרתיות וכשרות למהדרין בכל ימות השבוע וכן בשבתות ובימים טובים. המטבח במעזיבוז שכבר יצאו לו מוניטין, מצטיין ברמתו הגבוהה, בטיב מאכליו ובטעמם המשובח, כשהכל ניתן בשפע תמורת מחירים נוחים השווים לכל נפש.

ואכן, בשנים האחרונות פוקדים את המקום קבוצות שונות, חצרות אדמו"רים, דינרים של מוסדות ועוד, נוסעים במאורגן לשבות את שבתם במקום זה שאין שני לו בתנאים הנוחים שהוא מציע, זאת בנוסף לפסטורליה של העיירה הציורית והשקטה שנראה כי הזמן עמד בה מלכת.

אין ספק, כי מעזיבוז הפכה לאחד היעדים המועדפים על הנוסע החרדי, שעד היום היה עליו להתאמץ רבות בכדי להשיג מלון שיענה על צרכיו או מזון כשר בנסיעתו למקומות מעין אלו. אגב, החברה מספקת את שירותיה בכל רחבי אוקראינה ודואגת לארוחות וליתר השירותים הנדרשים במהלך הנסיעה. את האווירה הרוחנית הסוחפת במעזיבוז שקשה לתארה במילים משלימה הגשמיות הניתנת כאן בשפע ובחינניות, תוך שמירה על רמת מחירים נאותה זאת כמובן מבלי להתפשר במאום על הטיב ועל השירות.


 
אוהל הבעש"ט
אוהל הבעש"ט
אהלי צדיקים
בית הכנסת העתיק של הבעש"ט
בית הכנסת העתיק של הבעש"ט
אהלי צדיקים
בית הכנסת העתיק של הבעש"ט
בית הכנסת העתיק של הבעש"ט
אהלי צדיקים
מעיין הבעש"ט
מעיין הבעש"ט
אהלי צדיקים
אהלי צדיקים
אהלי צדיקים
אהלי צדיקים
אהלי צדיקים
אהלי צדיקים
אהלי צדיקים
אהלי צדיקים