אהלי צדיקים
English
ב"ה יום שלישי , י"ז אלול ה'תשע"ט , 17/09/2019
וידאו

ביקור חשאי באיראן - וידאו

צבי יחזקאלי | ערוץ 10 / כ"ט שבט ה'תשע"א

הרב ישראל גבאי נסע למדינת האויב המרה ביותר של ישראל על מנת להתפלל באתר המיועד להריסה. הרב ביקר גם בקברו של הנביא חבקוק בעיר שושן‚ וזהו רק אחד ממסעותיו לאיתור קברים בעולם הערבי. צפו במצבות השמורות באופן מפליא

  הרב ישראל גבאי הגיע בשבוע שעבר לאיראן לסיור ושיפוץ קברי צדיקים. הוא ביקר בהאמאדאן,  דרומית לטהראן בקבר אסתר ומרדכי. "ראיתי הזנחה, מקומות שבהם בנו מגרש כדורגל על קברי צדיקים", הוא מתאר חלק מהמקומות בהם ביקר.

גם בקברו של חבקוק הנביא הנמצא אף הוא באיראן ביקר הרב. ליתר דיוק באמצע כיכר תנועה בעיר שושן, המוכרת לציבור היהודי כעירו של המלך אחשוורוש. "דניאל ידוע כאחד הנביאים הגדולים שלנו, גם המוסלמים מאמינים בו ובמיוחד האימאם שלנו עליו השלום", אמר מוסלמי המתפלל במקום, לצידו של הרב גבאי.

 לאיראן הוא לא הגיע במקרה. הנשיא מחמוד אחמדינג′אד איים להרוס את הקברים והטלוויזיה שלו פתחה במשא הסתה. זו אולי הפעם האחרונה שבה יקרא גבאי תהילים במקום לזכרם של אסתר ויעקב. הקהילה היהודית במקום מנסה לשמר את שני הקברים. "שאלוהים ישמור עלינו וגם על המנהיג העליון של כולנו", אמר אחד מנציגי הקהילה לנציג השלטונות האיראנים. "הקהילה מפוחדת וחייבים לעזור להם", מתחנן גבאי.


"הייתי בעזה ובלבנון"

גבאי חזר לירושלים לפני כמה ימים. זה המסע לאיראן לא היה חד פעמי אלא חלק ממפעל חייו, להצלת קברי יהודים. "ספר הזוהר אומר שאנחנו חיים בזכות הצדיקים שמתו ומתפללים עלינו", הוא מסביר את פועלו.

 אבל המומחיות האמיתית שלו היא מדינות ערב, מקומות מסוכנים ומבצעים מסוכנים להצלת הקברים ההרוסים. דוגמא למבצע כזה היא כניסתו לרצועת עזה שם קבור הרב ישראל נג′ארה. "אחרי זה נסעתי ללבנון באמצע המלחמה הראשונה בצידון - זבולון ויששכר וכל אלה", הוא מספר כאילו מדובר בטיול פשוט.

 את סיוריו ברחבי העולם הערבי עורך הרב גבאי כשהוא לבוש בבגדיו הרגילים - בגדי יהודי חרדי. הוא לא מסתתר ולא מתחפש אלא מסתובב עם הכובע והציצית ובפיו השפה העברית. "שאלו אותי מה אתה עושה פה אז אמרתי שאני רוצה להתפלל. בסוף הם ביקשו שאני אתפלל עליהם", הוא מתאר את יחס התושבים במקומות אליהם הוא מגיע.