אהלי צדיקים
English
ב"ה יום שלישי , י"ז אלול ה'תשע"ט , 17/09/2019
קברי אחים

רומניה: נחשף קבר אחים יהודי מתקופת השואה

ynet / ל' חשוון ה'תשע"א
יותר מ-100 יהודים‚ שנרצחו על ידי כוחות צבא רומניה‚ נקברו ביער. 16 גופות כבר התגלו בחפירות הארכיאולוגיות‚ התביעה הרומנית מתכוונת לפתוח בחקירה. "עד ראייה צפה בהם מוצאים להורג‚ וניצל לאחר שהחיילים הבינו שהוא נוצרי"‚ סיפר אלי ויזל

חושפים את העדויות לזוועה. ארכיאולוגים גילו קבר אחים, בו נקברו מאות יהודים שנרצחו על ידי כוחות צבא רומניה בתקופת מלחמת העולם השנייה. כך מסר היום (ו′) מכון ויזל ואישרו הרשויות רומניה. עדי ראייה דיווחו כי יותר מ-100 יהודים - נשים, גברים, ילדים וזקנים - נקברו בקבר האחים ביער ליד כפר פורפריקאני, סמוך לעיר יאסי, בצפון מערב רומניה.

הקבר נמצא באזור אליו הגיעו כוחות רומניה וגרמניה הנאצית, לאחר שהחלו לפלוש לברית המועצות. ארכיאולוגים שחפרו ביער וולטורי גילו עד כה 16 גופות, דיווחה התביעה ברומניה, והוסיפה כי היא מתכוונת לפתוח בחקירה. וולטורי הוא אתר קבר האחים השני שנחשף ברומניה מאז סיום המלחמה. ב-1945 הוצאו 311 גופות משלושה קברי אחים בסטנקה רוזנובאנו.

אדריאן קיופנקה, האחראי על החפירות הארכיאולוגיות, אמר כי הקורבנות הוצאו להורג על ידי רג′ימנט 6, חטיבה שרצחה גם באזור שנמצא כיום בשליטת מולדובה הסמוכה.

"אחד מעדי הראייה ראה את היהודים נורים, בגלל שהחיילים חשבו בטעות שגם הוא יהודי והתכוונו לירות בו", סיפר אלי ויזל. "הוא ניצל, רק לאחר שהחיילים השתכנעו כי הוא נוצרי אורתודוקסי". 
 

רק ב-2003 רומניה הודתה כי נטלה חלק פעיל ברציחות יהודים בשואה, ואחרי ש"החליפה צד" ב-1944 והפכה למדינת חסות של ברית המועצות, ניסתה להסתיר את פשעיה במלחמה. בין 280 אלף ל-380 אלף יהודים נרצחו בשואה באזורים בשליטת רומניה, במהלך מלחמת העולם השנייה.

חוקרי המז"פ הרומני מצלמים את זירת קבר האחים
חוקרי המז"פ הרומני מצלמים את זירת קבר האחים
צילום: AP