אהלי צדיקים
English
ב"ה שבת , י"ג שבט ה'תשע"ט , 19/01/2019
תאריך פטירה:
ט' אלול  ב'שי"ו\ז\ח
דרכי גישה
כתובת בית הקברות:
כיום ישנם שני ציונים למקום קברו. האחד בדרך לבית שמש – אשתאול, והאחר ליד הר תבור. שניהם מציינים את שתי הדעות הנזכרות לעיל. הציון הנזכר בבניאס, כנראה הוא שיח' מרזוק הנמצא בעיר העתיקה דן [תל אל קאדי], תחת עץ עתיק שנשרף לאחרונה.
מקום קבורה:
אשתאול \ הר תבור \ בניאס
דן בן יעקב

דן, השביעי מבין שנים עשר השבטים, נולד בשנת ב'קצ"ב לאביו יעקב בן יצחק בן אברהם אבינו, ולאמו בלהה שפחתה של רחל אמנו אשר נישאה ליעקב לבקשת רחל.

קורות חייו:
לאחר שנולד דן, בחרה רחל את שמו כפי המוזכר במקרא: "רָחֵל דָּנַנִּי אֱלֹקים וְגַם שָׁמַע בְּקֹלִי וַיִּתֶּן-לִי בֵּן עַל-כֵּן קָרְאָה שְׁמוֹ דָּן" [בראשית ל"ו].
ובמדרש [בראשית רבה ע"ג ד'] מובא כי "בזכות דן נפקדה רחל".

רבי עובדיה ספורונו מרחיב על פסוק זה ואומר:
דָּנַנִּי אֱלהִים - צַדִּיק הוּא בְּדִינו שֶׁלּא נָתַן לִי הֵרָיון.
וְגַם שָׁמַע בְּקלִי - וְאַף עַל פִּי כֵן קִבֵּל תְּפִלָּתִי.
וַיִּתֶּן לִי בֵּן - 'חוּטְרָא לְיָדָהּ וּמָרָא לִקְבוּרָה', כֵּיוָן שֶׁנּולַד עַל בִּרְכַּי. וְהִנֵּה הִסְכִּימוּ הַגְּבִירות בְּדִבְרֵיהֶם אֵלֶּה שֶׁתִּהְיֶינָה הַשְּׁפָחות מְשֻׁחְרָרות, וְזֶה בְּאָמְרָן שֶׁיִּהְיוּ בְּנֵי הַשְּׁפָחות לָהֶן לְבָנִים, לא לַעֲבָדִים, כְּמו שֶׁהָיָה הַדִּין אִם הָיוּ אִמּותָם שְׁפָחות, כְּאָמְרו "הָאִשָּׁה וִילָדֶיהָ תִּהְיֶה לַאֲדנֶיהָ".
לְפִיכָךְ לא הִשְׁתַּעְבְּדוּ בָּהֶן כְּמו שֶׁהִשְׁתַּעְבְּדָה שָׂרָה בְּהָגָר בְּהַסְכָּמַת אִישָׁהּ, בְּאָמְרו "הִנֵּה שִׁפְחָתֵךְ בְּיָדֵךְ".
וּבְכֵן הָיוּ כֻּלָּם "בְּנֵי יַעֲקב" לִירְשׁו, וְהָיוּ כֻּלָּם רְצוּיִים לְזִכָּרון לִפְנֵי ה' בָּאֵפוד וּבַחשֶׁן, שֶׁכָּל אֶחָד מֵהֶם נֶחֱשַׁב לְיַעֲקב, זַרְעו הַמְּיֻחָס אַחֲרָיו.
וְהֵפֶךְ זֶה הָיָה בְּיִשְׁמָעֵאל, כְּאָמְרו "כִּי בְיִצְחָק יִקָּרֵא לְךָ זָרַע".

ברכת יעקב:
בברכות שברך יעקב אבינו את בניו לפני מותו, אמר לדן: "דן ידין עמו כאחד שבטי ישראל" [בראשית מ"ט ט"ז]
ופירש רש"י שהיתה זו נבואה על שמשון הגיבור שהיה משבט דן, שהוא ינקום את נקמת עם ישראל מפלישתים.

אמרותיו:
"דָּן יָדִין עַמּוֹ כְּאַחַד שִׁבְטֵי יִשְׂרָאֵל: יְהִי דָן נָחָשׁ עֲלֵי דֶרֶךְ שְׁפִיפֹן עֲלֵי אֹרַח הַנֹּשֵׁךְ עִקְּבֵי סוּס וַיִּפֹּל רֹכְבוֹ אָחוֹר" [בראשית מט, טז-יז].
"וּלְדָן אָמַר דָּן גּוּר אַרְיֵה יְזַנֵּק מִן הַבָּשָׁן" [דברים לג, כב].

שבט דן:
בן יחיד היה לדן בשם חושים [בראשית מו, כג] שנקרא גם שוחם [במדבר כו, מב], הוא הרג את עשיו ביום קבורת יעקב.

אף על פי שהיה לדן רק בן אחד, מנה שבט דן אנשים רבים משהיו בשאר השבטים. טרם הכניסה לארץ, כאשר ציוה הקב"ה למנות את בני ישראל, נמנו בשבט דן מבני עשרים שנה ומעלה, שישים וארבעה אלף וארבע מאות איש [במדבר כו, מב-מג].
אהליאב בן אחיסמך משבט דן, הוא שסייע לבצלאל בן אורי משבט יהודה, שהופקד על מלאכת המשכן [שמות לא, ו].

פטירתו:
אין ספק כי דן נולד ונפטר בט' אלול, אך ישנה מחלוקת לגבי השנים.
"דן בט' באלול ומת קכ"ה שנה" [ילקוט שמעוני שמות קסב, ספר היובלים] לפיו תאריך פטירתו הוא שי"ז
דן נולד ט' אלול ב"א קצ"ב, פ"ו ליעקב, ומת בן קכ"ד שנים [מסעות משה] לפיו תאריך פטירתו הוא שי"ו
ובמקומות אחרים מובא כי תאריך פטירתו הוא שי"ח.

מקום קבורתו:
אין גירסה אחידה לגבי מקום מנוחתם של השבטים, אך כולם נקברו בארץ ישראל: "אנכי ארד עמך מצרים ואנכי אעלך גם עלה [בראשית מו, ד]. מה תלמוד לומר גם עלה? אמר: אותך אני מעלה, ושאר כל השבטים אני מעלה. מלמד שכל שבט ושבט העלה עצמות ראש שבטו עמו" [ירושלמי סוטה א, י].
יש להעיר כי יוספוס פלאביוס כותב בספרו קדמוניות היהודים [ספר שני ח, ב] כי עצמות השבטים, מלבד יוסף, נקברו בחברון, וראה בחיבור צוואת השבטים [ספר היובלים] פרק מח.

מקום מנוחתו שנוי במחלוקת. יש אומרים באשתאול, יש אומרים למזרח הר תבור. ויש אומרים בבניאס.

עולי רגל ומקורות:
אשתאול:
"ודן נקבר בעיר בניו באשתאול". [ספר הישר, יהושע]
"דן... נקברו עצמותיו באשתאול". [סדר הדורות]
"דן... מנוחתו באשתאול". [חיבת ירושלים]
"אשתאול, הוא כפר אשוע הסמוך לערטוף, כתוב בספר הישר כי שם נקבר דן בן יעקב. שם צרעה. יש אומרים ששם קבר שמשון הגיבור". [טוב ירושלים]

הר תבור:
"למזרח הר תבור כחצי שעה... ושם ציון ישן וקורין לו דנה אל חאכם. וחאכם הוא אצלם דיין... שם דן בן יעקב אבינו עליו השלום, וקורין לו כך על שם דן ידין עמו. והנה תמצא רוב השבטים שהם בכפרים מפוזרים בא"י, והכפר נקרא על שם אותו השבט הישן שם". [כפתור ופרח]

בניאס:
"בנייס, שם בפתח העיר תחת האילן, קבור עדוא הנביא ואשתו. וקרוב לו שבואל בן גרשום בן משה רבינו ע"ה. וקרוב לו דן בן יעקב אבינו עליו השלום. ושם על ראש ההר מקום מעמד בין הבתרים לאברהם אבינו עליו השלום". [איגרת מספרת יחסותא דצדיקייא]

דרכי גישה ומיקום וזיהוי הקבר:

כיום ישנם שני ציונים למקום קברו. האחד בדרך לבית שמש – אשתאול, והאחר ליד הר תבור. שניהם מציינים את שתי הדעות הנזכרות לעיל. הציון הנזכר בבניאס, כנראה הוא שיח' מרזוק הנמצא בעיר העתיקה דן [תל אל קאדי], תחת עץ עתיק שנשרף לאחרונה.

[יש להעיר כי הציון המצויין כיום ליד בית שמש, נראה כי אינו ציונו של דן, אלא של שמשון, ודן עצמו קבור בתוך אשתאול או ממש בסמוך לו].

אחיו, שבטי י-ה:
ראובן, שמעון, לוי, יהודה, יששכר וזבולון – בני לאה.
דן ונפתלי - בני בלהה שפחת רחל.
גד ואשר - בני זילפה שפחת לאה.
יוסף ובנימין – בני רחל.

מקורות:
מקומות קדושים וקברי צדיקים בגליל