אהלי צדיקים
English
ב"ה יום ראשון , י"ב אדר א' ה'תשע"ט , 17/02/2019
העיר מז'בוז' והבעל שם טוב

מזיבוז - קבר הבעל שם טוב

אהלי צדיקים / ח' תמוז ה'תש"ע

‚ סרטון קצר המסקר את פעילות האגודה בכלל ובמז'בוז בפרט.


בימי הבעל שם טוב פרחה העיר מז′בוז. מתעודות היסטוריות עולה כי בימי שבתו של הבעש"ט בעיר גדלה הקהילה בכמאה משפחות, ומאז ועד לאחר מותו גדלה הקהילה בעוד כמה מאות משפחות עד כי הפכה לעיירה יהודית ממש, "ירושלים דאוקראינה".
עברו שנים, העיר מז′בוז עברה תהפוכות רבות, ביניהם פוגרומים ושתי מלחמות עולם אשר הותירו את העיר יתומה מיהודים, כל מה שנותר מהחיים הפורחים ההם, הם בתי קברות ענקיים וקברי האחים הפזורים בה. בקול דממה הם זועקים, אך אין שומע. יהודים פשוטים לצד גדולי ישראל זועקים נוכח חילול מנוחתם האחרונה עלי אדמות אך המחללים אוזניהם אטומות ולבם סתום. הרב ישראל מאיר גבאי שבנסיעותיו לקברי צדיקים, עוד לפני נפילת השלטון הקומוניסטי, ראה את מצבם העגום של בתי קברות והזדעזע לנוכח העזובה השולטת, בתי כנסיות אשר נהפכו למפעלים, בתי קברות נהפכו לגינות פרטיות ולשטחי מרעה, מצבותיהם של אחינו בני ישראל אשר שמשו כמרצפות, באותם הנסיעות גמלה ההחלטה בליבו ליטול על עצמו את התפקיד הנשגב הזה ולהיות שליח לכל אותם ריבי רבבות נוחם עדן, לנסות ולעשות ככל שידו מגעת למען הצלתם ולמעם שמירת כבודם של קדושי עמנו.

לפני כ-21 שנה, כאשר קרס השלטון הקומניסטי תחתיו בקול דממה הקים הרב ישראל מאיר גבאי את אגודת אהלי צדיקים אשר פעילותה הענפה הצילה עד היום עשרות רבות של בתי קברות וקברי אחים ומאות רבים של קברי צדיקים, והקימה במזיבוז אמפריה של ממש, הכוללת את בניית והחזקת אהל הבעש"ט הק′, מקווה טהרה, בתי כנסת והכנסת אורחים המשמשים את רבבות העולים לציונו הקדוש מידי שנה.

 

אהלי צדיקים