אהלי צדיקים
English
ב"ה יום שני , י"ד סיוון ה'תשע"ט , 17/06/2019

רוהטין‚ אוקראינה: גילוי מצבת הצדיק

דוברות | אהלי צדיקים / י"א אייר ה'תשע"ג

התרגשות רבה לרגל השבת המצבות האבודות ובהם מצבת הרה"ק רבי אורי מרוהטין זיע"א שהשנה ב-לג' בעומר יציינו את יום ההילולא ה 125 שלו.

רוהטין שלהי שנת תשס"ב הרב ישראל מאיר גבאי יו"ר אגודת ′אהלי צדיקים – גדר אבות′ מגיע לבית העלמין היהודי ברוהטין במטרה לחשוף ולגלות את מקום ציוניהם של הרה"ק רבי אורי מרוהטין זיע"א, הרה"ק רבי יהודה צבי (השני) מסטרטין זיע"א ובנו רבי יצחק אהרן מרוהטין זיע"א זאת על פי עבודת מחקר שארכה זמן רב.

לאחר איתור המקום בו עמד האוהל וחשיפת היסודות הוקמה במקום מציבה, המצבות המקוריות נעלמו כלא היו, לפני כשנה הקימה האגודה אוהל מעל מקום קברי הצדיקים לבית רוהטין וסטרטין.

במהלך השנים התברר כי בימי השלטון הסובייטי בחרו השלטונות להשתמש במצבות היהודיות של בית הקברות לריצוף שבילי העיירה, ברוהטין מתגורר אדם זקן שזוכר את קהילת רוהטין בתפארתה, אדם זה קיבל עצמו למשימה להשיב את המצבות לבית הקברות היהודי, לאחר השקעה גדולה בחיפוש אחר המצבות החזירו למקום כ-100 מצבות ושברי מצבות.

בביקורו במקום החל יו"ר האגודה לעבור על המצבות ולסדר אותם במקומם, הפתעה והתרגשות גדולה הייתה כשבין המצבות התגלתה מצבתו המקורית של איש האלוקים הרה"ק רבי אורי מרוהטין זיע"א, המצבה הושבה למקומה והוצבה על מקום קברו של הרה"ק רבי אורי מרוהטין זיע"א.

יצויין כי יום פטירתו של הרה"ק רבי אורי מרוהטין זיע"א הוא ח"י באייר - לג' בעומר, עד לימי השואה האיומה שימש קברו של הרה"ק רבי אורי מרוהטין זיע"א כמוקד עליה לרגל ליהודי גליציה ביום לג' בעומר, כמו שמובא בכמה מקורות שהיו באים לשמוח ולהתפלל ביום זה על קברו, צדיקי דורו אף העידו על נשמתו שהייתה לה שייכות לנשמת רשב"י, זכותו יגן עלינו ועל כל ישראל, אמן!

 

האהל מבחוץ
האהל מבחוץ
אהלי צדיקים
יו"ר האגודה באוהל
יו"ר האגודה באוהל
אהלי צדיקים